Slunce, seno a pár facek: Klasika, která nestárne?

Slunce Seno A Pár Facek

Nostalgická komedie

Snímek "Slunce, seno a pár facek" z roku 1989 je zářným příkladem nostalgické komedie, která v nás dodnes probouzí sentiment a vzpomínky na tehdejší dobu. Film nás vrací do prostředí českého venkova konce 80. let, s jeho typickými postavami, humorem a všedními starostmi. Právě tato autenticita a laskavý humor dělají z filmu nadčasovou klasiku, na kterou se rádi díváme i po letech. "Slunce, seno a pár facek" není jediným filmem z roku 1989, který v nás evokuje nostalgii. Český film tehdejší doby se často obracel k minulosti a nabízel divákům únik od tehdejší reality. Ať už šlo o komedie, pohádky nebo dramata, filmy z roku 1989 nám dodnes připomínají, jak vypadala naše země a jak jsme žili před více než třiceti lety.

Režisér Zdeněk Troška

Zdeněk Troška je jméno, které v Česku zná snad každý. Proslavil se hlavně svými komediemi, které baví diváky už několik generací. Mezi jeho nejznámější filmy patří bezpochyby trilogie Slunce, seno… , která začala v roce 1983 filmem Slunce, seno, jahody. Druhý díl, Slunce, seno a pár facek, měl premiéru v roce 1989 a stal se jedním z divácky nejúspěšnějších českých filmů vůbec.

Vlastnost Hodnota
Název filmu Slunce, seno a pár facek
Rok vydání 1989

Rok 1989 byl pro český film přelomový. Padl komunistický režim a s ním i cenzura, která svazovala tvorbu filmařů po celá desetiletí. To se projevilo i na filmech, které se v tomto roce dostaly do kin. Byly odvážnější, kritičtější a otevřeněji mluvily o problémech tehdejší společnosti.

Troškův film Slunce, seno a pár facek sice nepatřil mezi politicky angažovaná díla, přesto i on dokázal vystihnout atmosféru doby a jemně reflektovat některé její nešvary. Film si získal srdce diváků svým humorem, sympatickými postavami a pohodovou atmosférou. Dodnes patří k stálicím televizního vysílání a jeho hlášky zlidověly.

Obsazení a postavy

V této nezapomenutelné komedii, která se stala nedílnou součástí české kinematografie, se opět setkáváme s obyvateli Hoštic u Prdů. V rolích, které jim přirostly k srdci, se představují: Helena Růžičková jako energická Marie Škopdová, která se svými drby a intrikami stává středobodem dění. Jiří Růžička jako její manžel, dobromyslný, ale často bezradný Josef Škopda. Jaroslav Sbořil coby svérázný předseda JZD, jehož plány a snahy o modernizaci vesnice narážejí na nepochopení a humorné komplikace. Stanislav Aubrecht jako místní drbna a hypochondr Evžen Huml, jehož stížnosti na zdraví a věčné lamentování baví celou vesnici. Blažena Jarolímová coby jeho trpělivá manželka Anděla Humlová, která se snaží krotit jeho výstřednosti. Marie Pilátová jako svobodná matka Květa Pěnkavová, která se stává terčem Škopdové drbů. Petr Raboch coby její syn Venca, který se zaplete do milostného dobrodružství. A samozřejmě nesmíme zapomenout na další obyvatele Hoštic, kteří svými příběhy a humornými situacemi dokreslují atmosféru filmu.

Děj filmu

V roce 1989, kdy se Československo pomalu probouzelo z normalizačního spánku, se na plátna kin dostal film Slunce, seno a pár facek. Snímek navazoval na úspěšnou komedii Slunce, seno, jahody a diváky opět zlákal do Hoštic, malebné vesničky plné svérázných obyvatel. Režisér Zdeněk Troška se ve svém filmu s humorem a nadsázkou dotýká tehdejšího života na vesnici, kolektivizace i vztahů mezi lidmi.

Tentokrát se děj točí kolem natáčení reportáže o JZD Hoštice. Do vesničky přijíždí štáb Československé televize, aby zdokumentoval úspěchy socialistického zemědělství. Místní se před kamerami snaží ukázat v co nejlepším světle, což vede k mnoha komickým situacím. Štáb se stává svědkem milostných peripetií, sousedských sporů i intrik. Nechybí ani postava svérázného předsedy družstva Josefa Škopka, který se snaží udržet vše pod kontrolou.

Slunce, seno a pár facek sice není explicitně politickým filmem, ale i tak se mu daří s humorem a nadsázkou reflektovat tehdejší dobu. Diváci se baví nad absurdními situacemi, které jsou sice zveličeny, ale přesto odrážejí realitu života v socialistickém Československu. Film se stal kasárovním trhákem a dodnes patří k nejoblíbenějším českým komediím.

Oblíbené hlášky

"Slunce, seno a pár facek" z roku 1989 je doslova studnice hlášek, které zlidověly a používáme je dodnes. Kdo by neznal "Hliník se odstěhoval do Humpolce", "Já ti dám, ty vole stará, abys věděla, zač je toho Švejk" nebo "To je bláznivá ženská, ta patří do čoudu". Tyto hlášky se staly nedílnou součástí české popkultury a i po letech je s úsměvem citujeme. Film je plný komických situací a vtipných dialogů, které baví diváky napříč generacemi. "Slunce, seno a pár facek" je zkrátka česká filmová klasika, která nestárne a její hlášky v nás rezonují i po letech.

Slunce, seno a pár facek? To je prostě klasika, co vám zvedne náladu i po náročném dni.

Anežka Nováková

Kulturní fenomén

"Slunce, seno a pár facek" z roku 1989, třetí díl legendární trilogie režiséra Zdeňka Trošky, není jen tak ledajaký film. Je to fenomén, který zosobňuje českou duši, humor i nostalgii po bezstarostných časech. S nadsázkou a laskavým humorem vykresluje život na jihočeské vesnici, kde se prolínají tradice s moderním světem. Postavy jako Škopková, Konopník nebo Béďa se staly legendami a jejich hlášky zlidověly.

Film si získal srdce diváků napříč generacemi. Pro starší generaci představuje vzpomínku na vlastní mládí, pro mladší zase zábavnou satiru na stereotypy a tradice. "Slunce, seno a pár facek" je důkazem, že i s minimem prostředků a bez hollywoodských efektů lze natočit film, který se stane kultovní záležitostí. Jeho popularita neupadá ani po letech a pravidelně se umisťuje na předních příčkách televizní sledovanosti. Dokazuje tak nadčasovost svého humoru a sílu příběhů z obyčejného života.

Kritika a přijetí

Film Slunce, seno a pár facek, třetí díl úspěšné trilogie režiséra Zdeňka Trošky, se v roce svého uvedení v roce 1989 setkal s rozporuplnými reakcemi kritiky i diváků. Zatímco u diváků slavil film obrovský úspěch a stal se nejnavštěvovanějším filmem roku, kritici jej přijali spíše s rozpaky.

Mnozí kritici vytýkali filmu Slunce, seno a pár facek přílišnou povrchnost, prvoplánový humor a stereotypní zobrazení vesnického života. Kritizována byla i absence hlubšího sdělení a moralizování, které byly typické pro tehdejší československý film. Někteří kritici film označili za nevkusný a pokleslý.

Na druhou stranu, část kritiků i diváků ocenila film Slunce, seno a pár facek pro jeho oddechový charakter a schopnost pobavit. Film byl chválen za svůj humor, který byl sice prostý, ale účinný. Pozitivně byla hodnocena i práce s herci, zejména pak výkon Heleny Růžičkové v roli Marie Škopkové.

Film Slunce, seno a pár facek se stal fenoménem české kinematografie a dodnes patří k nejoblíbenějším českým filmům. Ačkoliv se film setkal s kritikou, dokázal si najít své věrné diváky, kteří se k němu dodnes rádi vracejí.

Odkaz filmu

Slunce, seno a pár facek“ z roku 1979, druhý díl legendární trilogie režiséra Trošky, se stal fenoménem české kinematografie. Film si získal oblibu diváků napříč generacemi díky svému lidovému humoru, zapamatovatelným hláškám a barvitým postavám z jihočeské vesnice. Příběhy Škopkových a Konopníkových, plné lásky, intrik a sousedských šarvátek, rezonují s českým publikem dodnes. Film se stal nedílnou součástí kulturního dědictví a jeho hlášky zlidověly.

Rok 1989 přinesl do českého filmu zásadní změnu. Po pádu komunistického režimu se otevřely nové možnosti pro tvůrce, kteří se již nemuseli podřizovat ideologické cenzuře. Do kin se tak dostaly filmy s kontroverzními tématy, která byla dříve tabu. Zároveň se začaly prosazovat nové talenty a experimentální přístupy k filmové tvorbě. I přes tuto proměnu si „Slunce, seno a pár facek“ uchovalo své místo v srdcích diváků a dodnes slouží jako připomínka specifického humoru a atmosféry 80. let.

Publikováno: 09. 10. 2024

Kategorie: kultura

Autor: Zorka Pokorná

Tagy: slunce seno a pár facek