Pennywise: Za hranicemi strachu - Příběh ikonického zla z hororového románu

Pennywise

Pennywise je jméno, které zná téměř každý fanoušek hororu. Tato fiktivní postava se objevila v románu "To" od spisovatele Stephena Kinga a stala se symbolem strachu a hrůzy pro mnoho generací. Jako obludný klaun dokázal Pennywise navodit nejen pocit úzkosti, ale také hrůzu a zlost ve svých obětech. Své fanoušky si získal i díky adaptacím románu do filmu a televizních seriálů. V tomto článku se podíváme blíže na jednoho z nejikoničtějších zloduchů v historii hororové literatury - Pennywise, toho, který řídil útok na Derry v roce 1958, a který byl později poražen dospělými verzemi hlavních postav příběhu.

Původ postavy Pennywise

Pennywise je ikonická fiktivní postava ze stejnojmenného hororového románu Stephena Kinga. Tento strašidelný klaun se stal jednou z nejznámějších postav populární kultury a lidí po celém světě děsí již více než třicet let.

Pennywise má svůj původ v městečku Derry, kde se odehrávají hrůzné věci. Zdá se, že Pennywise není jen obyčejný klaun, ale něco mnohem temnějšího. Je to bytost, která se živí strachem a traumaty dospívajících dětí. Aby své oběti mohl nalákat a později se jimi napást, dokáže se přeměnit na cokoli, co si vybere - od hmyzu po obludu.

Podle Kingova románu byl Pennywise povolán do existence zběsilým rituálním vraždícím kmenem jménem "Derry Butchers". Tito vrazi údajně sledovali modifikaci lidských trestů pomocí okultismu a rituálů. Když byli nakonec poslání do vazby, povolali na pomoc démonickou entitu - Pennywise.

Tato bytost poté pobývala v kanalizaci pod Derry a čekala na další obete. Jeho despotická vláda nad městem pokračovala po desetiletí až do chvíle, kdy se mu postavila skupina dospívajících Losers Club. Ti dokázali Pennywise porazit, ale bylo jasné, že tato bytost nebyla nikdy zcela poražena.

Pennywise tak svůj strach nahání nejen ve světě fikce, ale i v reálném světě. Jeho příběh si získal mnoho fanoušků a stal se jedním z nejvýznamnějších hororových motivů moderní doby.

Popis vzhledu a charakteru Pennywise

Pennywise je fiktivní postavou z hororového románu, kterou vytvořil spisovatel Stephen King. Tato postava je neuvěřitelně děsivá díky svému vzhledu a chování. Vzhledem k tomu, že je Pennywise ztělesněním pradávného zla, jeho tělo se může přeměňovat tak, aby zapadalo do okolí a podle potřeby imitovalo různé formy života.

Jako klaun má Pennywise na sobě výrazné oblečení s červenými knoflíky a velkými botami, což mu dodává zvláštní punc grotesknosti. Jeho obličej krasi vypasený úsměv, avšak je to smích plný posměchu a zvrácenosti. Protože představuje velké nebezpečí pro lidi, kteří na něj narazili, Pennywise se stane stínem nočních můr.

Charakterizace této postavy je zarážející. Pennywise není jen zuřivý psychopat nebo zbabělec; místo toho má svoji temnou logiku a nechutné chtivosti pro strach lidských bytostí. Je schopen svést ty nejmenší a bezbranné duše. To se ale nedotkne pouze dětí - Pennywise si s rovnakým zápalem poradí i s dospělými. Jeho charakter je zkrátka naprosto nevypočitatelný, což nás však udržuje na špičce chvějíc se představy, kdy se jeho stín objeví v dveřích.

Význam postavy v hororovém románu

Postava v hororovém románu je jedním z klíčových prvků, které určují úroveň strachu a napětí u čtenáře. V tomto případě se naším tématem je fiktivní postava Pennywise, který je představitelem typického zombifikovaného klauna.

Pennywise hraje důležitou roli ve stejnojmenném románu od Stephena Kinga, kde působí jako antropomorfní podoba nejhorších nočních můr lidské psychiky. Tato postava dodává příběhu na palčivosti a její fascinace smrtí, utrpením a temnotou vyvolávají hrůzu a nejistotu u čtenáře.

Jeho zvrácenost se projevuje v jeho vztahu s dětmi - Pennywise totiž láká své oběti pomocí rafinovaných triků do svého blázince, aby je tam poté mučil a zabíjel. Jeho plán smyslnosti v kombinaci s jeho imunitou proti pozemským zbraním (kterou má jako mimozemšťan) ho činí velmi nebezpečným protivníkem.

Celkově lze tedy říci, že postava Pennywise hraje klíčovou roli v hororovém románu - jeho strašidelné vlastnosti a zvrácenost dodávají příběhu napětí a vytvářejí pocit nejistoty u čtenáře.

Filmové adaptace postavy Pennywise

Pennywise je fiktivní postava z hororového románu Stephena Kinga "To". Tato strašidelná postava, kterou popisuje jako taneční klauna, byla adaptována do filmových verzí tohoto příběhu několikrát. Nejvýznamnějšími adaptacemi jsou dva filmy - "To" z roku 1990 a jeho novodobý remake z roku 2017. V obou verzích se objevují různé scény, kde Pennywise vystupuje a věřte nebo ne, on opravdu dokáže vyvolat hrůzu u diváků. Kromě těchto dvou filmů se bude Pennywise ve své nové verzi pokračování "To: Kapitola 2" do kina v roce 2019. Je zajímavé pozorovat, jak si tvůrci filmu osvojili své vlastní interpretace této postavy a jak každý režisér ji portrétuje na obrazovce. Jedno je ale jisté - Pennywise zůstane ikonickou postavou horroru i pro další generace diváků.

Pennywise v populární kultuře

Pennywise je jednou z nejznámějších postav v hororové literatuře a popkulturní historii. Tuto postavu stvořil americký spisovatel Stephen King v jeho románu "To", který vyšel poprvé v roce 1986. Pennywise je strašidelný klaun, který se objevuje jako inkarnace zla a děsí nejen své obyčejné lidské oběti, ale i čtenáře (a diváky) po celém světě.

Od doby, kdy se objevil poprvé, stal se Pennywise populární ikonou a předmětem mnoha memeů, kostýmů na Halloween a fanouškovských teorií. Jeho vliv se rozšířil také mimo knižní řady Stephena Kinga: Pennywise se objevil například v adaptacích filmových, seriálových i videoherních verzí "To" a stal se inspirací pro mnoho dalších uměleckých projektů.

I přes svou strašidelnost má Pennywise také velkou fanouškovskou základnu. Mnozí lidé milují jeho charakteristickou kombinaci creepy úsměvu a tajemného chování, zatímco jiní jsou nadšeni jeho schopnostmi vyvolat intenzivní pocit strachu.

Svým způsobem je proto Pennywise ikonickou figurou v popkulturním světě, která má zcela jistě svůj pevný stánek v historii hororového žánru.

Diskuze o vlivu postavy Pennywise na hororové žánry

Pennywise je fiktivní postava, která získala velkou popularitu od svého vzniku v hororovém románu Stephena Kinga, "To". Tato postava se stala ikonou hororové kultury a mnoho lidí diskutuje o jejím vlivu na žánr.

Někteří tvrdí, že Pennywise byl průkopníkem nového typu strachu v hororech. Dříve se horory soustředily hlavně na krvavé scény a násilí, ale Pennywise se zaměřil na podvědomý strach ze tmy, neznáma a samoty. Tato nová perspektiva přinesla do žánru daleko více napětí a úskalí.

Další lidé argumentují tím, že Pennywise ovlivnil celkový styl hororů. Mnoho hororů následovalo jeho přístup k vytváření atmosféry napětí a hrálo si s divákovo strachem ze špatných snů. Tak jako Pennywise dokázal hrát s myšlenkami lidské psychiky a zdokonalil tak způsob jakým jak se divákům prezentují různé hrozby.

Samozřejmě jsou také ti, kteří si myslí, že Pennywise nemá na žánr žádný vliv a je pouhým produktem své doby. Ať už je to jakkoli, jedno je jisté: Pennywise se stal nedílnou součástí hororové kultury a bude nadále vzbuzovat strach a hrát si s našimi myšlenkami.

Závěrem lze říci, že Pennywise je jednou z nejznámějších fiktivních postav v hororové literatuře. Jeho strašidelná podoba, která se dokáže měnit dle přání, dokáže vyvolat hrůzu u čtenářů i diváků. I když se zdá být pouze výtvorem autora Stephena Kinga, v reálném životě existují lidé s podobnými chováními a myšlenkami jako Pennywise. Proto by nás tato postava měla upozornit na to, že naše okolí není vždy tak bezpečné jak si myslíme a že se můžeme setkat s nebezpečím i tam, kde bychom ho nečekali.

Publikováno: 23. 10. 2023

Kategorie: kultura

Autor: Adéla Kohoutová

Tagy: pennywise | fiktivní postava z hororového románu